Futsrl - kezdknek2016.03.24. 10:00, R.

A kezdetekben taln felmerl nhny problma, pr krds a futssal kapcsolatban, hiszen nem csupn egy nagy adag lelkier szksges hozz, hanem a megfelel felszerels beszerzse, illetve nem rt tudatban lenni nhny aprbb tnyeznek.

|
Nhny tancs
A kezdethez
1.) lvezzk, s ne szenvedjnk!
2.) Betegen ne menjnk futni!
3.) Vigynk magunkkal vizet!
4.) tkezs utn vrjunk 1-2 rt
5.) rdemes az elejn beszervezni valakit, hogy knnyebb legyen elkezdeni
6.) Heti 3 1 elg
7.) Futcip – fontos, hogy ne egy vkonytalp tornacipben vgjunk neki, hiszen az nagymrtkben megterheli az zleteket.
8.) Szintn zleti problmk elkerlse vgett lehetleg futplyn, vagy ha erre nincs lehetsg akkor fldton fussunk, de az aszfaltozott utakat prbljuk!
9.) Az els pr hnapban olyan tempban fussunk, hogy akr beszlgetni is tudjunk kzben
10.) Ksbb, gyorsabb temponl azonban semmikpp se beszlgessnk!
|
Felmerl problmk
A kezdeti nehzsgekrl
Az elejn knnyen meglehet,hogy nem fognak jlesni a futedzsek, nlam ltalban az els egy-kt ht ilyen. Elfordulhat ilyenkor hnyinger, enyhbb rosszullt, ezrt is fontos, hogy az elejn ne akarjuk lefutni a fl maratont, hanem szpen fokozatosan, naponta emeljk a tvot s nyugodtan stljunk, ha nagyon elfradunk. A leveg beszorulsa is gyakori jelensg, n ltalban nem foglalkozom vele, de ha mr nagyon elviselhetetlen, akkor tvltok stra, htul sszekulcsolom a kezem, s minden mly llegzetre felemelem a htul sszekulcsolt kezeimet, majd mikor leengedem, kifjom – ezt folyamatosan ismtelgetem. Fontos, hogy ezt a gyakorlatot lass lgzssel prostsuk, ha nagyon lihegnk, elbb tegynk pr lpst, s csak utna kezdjnk bele a gyakorlatba, illetve azt is meglehet tenni, hogy a be- s kilgzs kzben tartunk pr szusszansnyi sznetet, amg nem tudjuk folyamatosan vgezni a gyakorlatot.
|

|

|
Edzsek gyakorisga
Mikor? Hnyszor?
Hetente minimum hrom edzs javasolt, fknt az elejn, ksbb ezt a szmot termszetesen lehet emelni. Ajnlott gy beosztani az edzs idpontjait, hogy mindig legyen egy pihennap. Beoszthatjuk ezeket fix napokra is, ha a rendszeressg hvei vagyunk, de az sem problma, ha minden hten ms napokat jellnk ki erre. n szemly szerint sose tudom elre beosztani, hogy mikor menjek, de mindig gy intzem, hogy a heti hrom minimum meglegyen. Az teljesen mindegy, hogy reggel, dlben, dlutn, vagy este futonk, ezt leginkbb a napirendnk fogja meghatrozni, s hogy milyen belltottsgak vagyunk. Lehet, hogy valakinek jobban esik hajnalban felkelni, mg msok (kztk n is) inkbb az esti rkat vlasztjk. A lnyeg mindenesetre az, hogy megtalljuk azt a napszakot, amelyikben a szmunkra a legkellemesebb a futs. Ugyan a hromszor egy ra a javasolt, n mgis azt mondom, inkbb kezdjk az elejn kevesebbel, vagy iktassunk be tbb stt, mert az egy ra folyamatos futs mg rvid pihenkkel is nagy kihvs lehet a kezdetekben.
|
Edzsprogram
Hogyan llsd ssze?
Az edzsterveket kidolgozhatjuk elre, akr edzsnaplt is vezethetnk, ami mg inspirl is lehet, ha lerva ltjuk, hogy melyik nap mennyit haladtunk, s ha ksbb egy rosszulsikerlt nap utn kedveszegetten keznkbe vesszk s visszanzzk korbbi feljegyzseinket, a lapokon ltott fejlds akr mg ert is adhat. Az edzsprogram kidolgozsnl egybknt nem rt figyelembe venni korunkat, sportoli mltunkat, valamint a jelenlegi kondcinkat, s ehhez igaztani a tervezett tvokat. Mint mr fentebb is emltettem fontos betartani a fokozatossg elvt, a futsra sznt idt csak 2-3 hetente emeljk, elszr knyelmes kocogssal indtsunk, s vrjunk j pr hetet mire komolyabban is belekezdnk, de ez az elbb emltett tnyezktl fggen egynenknt eltr lehet. A lnyeg, hogy az elejn csak szp lassan, sajt knyelmnknek megfelelen vgezzk ezt a sportot.
|

|
forrs
|